Ljubica Jovanović

Mental & Motivational Coach

Резултат Ñлика за facebook logoРезултат Ñлика за instagram logo

O meni

Tenis koučing

Koučing

Radionice

Blog

Kontakt

Saznajte više

Saznajte više

Unapredi svoju igru dok unapređuješ razgovor sa samim sobom

 

 

Razgovor koji igrači vode sami sa sobom na treninzima, pre, tokom i posle meča, između treninga, ali i svakodnevno je zaista bitan i može uticati na nivo samopouzdanja, koncentraciju i motivaciju, a sve to skupa i na celokupni ishod samog meča.

 

On je tokom meča mnogo negativan i nervozan.“ je česta rečenica trenera i roditelja. „Kada nervoza krene, on se potpuno pogubi i više ne igra, „padne“ i veoma često se do kraja meča ne izvuče iz tog stanja!

 

Za sve to je odgovoran razgovor koji igrač vodi sam sa sobom. Nakon negativnog samorazgovora sledi nemogućnost držanje emocija pod kontrolom, no to je već tema nekog drugog bloga.

 

                               

 

Koji su sve mogući razlozi početka negativnosti i nervoze? Ona je često vidljiva i pre početka meča. Igrači sami sebi stavljaju pritisak, jer su usmereni na pobedu ili poraz, odnosno na rezultat. „Samo da ne izgubim.“, „Ovo moram da dobijem.“, „Šta će biti ukoliko izgubim?!“. Takođe i roditelji, ponekad i treneri znaju nametnuti taj pritisak u smislu „Prošli put si ga lako dobio i sad ćeš to lako završiti.“. Taj komentar zaista otežava igraču da bude fokuisran na igru. PRITISAK PARALIZUJE! Ako ste roditelj i čitate ovo, budite podrška svom detetu bez obzira koliko godina ima. Ako ste trener, osim podrške prebacite igračev fokus sa rezultata na igru kroz zadatke koje treba obaviti tokom meča, kao i kroz postavljanje plana igre. Vrlo mi je jasno da svi žele da pobede, ali fokus na pobedu stvara pritisak. Pobeda/poraz su stvari koje se ne mogu kontrolisati. Igra se može kontrolisati i dobrom igrom se postiže rezultat. Fokus na stvari koje se ne mogu kontrolisati stvara pritisak, a pritisak šta radi? Paralizuje! Paralizuje i um, i mišiće, samim tim i udarce i vi pre samog početka meča imate igrača koji je izbezumljen, uplašen, stegnut. Takav ulazi na teren i u dobrom slučaju, potrebno mu je par gemova da se sabere i zaista počne da igra. U drugom slučaju, on ne može da kontroliše ni sebe, ni svoje udarce, niti svoju igru. Zbog svega toga mentalna priprema pred meč je veoma važna, ali i razgovor koji igrači pred meč vode sa trenerima i roditeljima. Zato budite oprezni!

 

Tokom meča, najčešće nakon dve uzastovne greške, na igračima su vidljivi znaci nervoze. Ili nakon promašenog zicera, kao i nakon nekih drugih stvari koje opet nisu pod kontrolom samog igrača poput pogrešne sudijske odluke, ponašanja protivnika, nec, krivo odskočena loptica kad padne na liniju i slično. Svaka od navedenih stvari može negativno uticati na igrača ukoliko nije naučio da kontroliše sebe i svoj unutrašnji monolog. Nakon grešaka kreće kritikovanje samog sebe, kritikovanje svoje igre ili udaraca, samoosuđivanje. „Pa šta to radiš?!“, „Zašto si to pogrešio?!“, „Ne znaš da igraš taj forhend!“, „Ti nisi za ovo kad ovako glupu lopticu promašiš.“... Što duže vremena ostaje u tom negativnom razgovoru, počinju i loše emocije da izlaze i ni na njih više ne može uticati i ne može ih kontrolisati. Sledeći korak je stegnutost mišića i vi na terenu imate igrača koji se „raspada“.  Posle nekog vremena sledi pad samopouzdanja, nevoljnost i želja da se meč što pre završi i da igrač „pobegne sa terena“. Ono što ga očekuje nakon toga u velikom broju slučajeva jeste kritikovanje od strane roditelja i davanje saveta poput „Moraš biti smiren.“ ili „Moraš da se iskontrolišeš.“ ili „Digni svoje samopouzdanje!“ Sve bi oni to voleli da mogu da urade, ali ne znaju kako.

 

 

Ukratko sam objasnila moguće procese i vrlo česte slučajeve dešavanja na mečevima i ono što u nastavku sledi jeste par rešenja.

 

Pošto proces započinje negativnim razgovorom, dobićete dve smernice kako sebi možete pomoći.

Prva stvar koju treba uraditi je naučiti upravljati svojim mislima. Jednostavno zvuči, ali u praksi nije baš tako lako.

 

 

Upravljanje mislima sastaju se iz tri koraka.

 

1. Biti svestan svojih misli. Mnogi igrači ni ne znaju da vode negativnan razgovor sami sa sobom. Zato počnite da slušate sami sebe. Hvatajte sebe kada počnete da kritikujete sebe, svoje udarce ili svoju igru.

2.  Drugi korak podrazumeva da te misli zaustavite. Možete koristiti neke kratke reči poput „STOP“ ili „STANI“.

3. Preokrenite ih u pozitivne.

 

 

Misli upravljaju nama, našim osećanjima, uzročnik su briga, stresa. Zato je osnovni zadatak svakog igrača da on nauči da upravlja njima, kako one ne bi upravljale njime.

 

Postoji mnogo načina i tehnika sprovođenja ovoga u delo i zahteva zaista višemesečni napor i trud, a ja ću vam sada dati jednostavan način za to. Upravljanje svojim mislima je trening i kao i sve mentalne veštine i ove započinjete da radite na teniskim treninzima. Uzmite određen broj spajalica npr. 20 i stavite ih u levi džep donjeg dela trenerke. Svaki put kada u sebi ili naglas kažete neku negativnu rečenicu ili uradite neku ishitrenu lošu reakciju prebacite jednu spajalicu iz levog džepa u desni. Na kraju treninga izbrojite spajalice i ponavljajte ovo svakoga dana, svakog treninga sve dok broj spajalica u kontinuitetu ne bude manji od 1-2. Do tada ćete već biti svesni svojih misli i moći da primenjujete i naredna dva koraka upravljanja njima.

 

Nije uvek i pod svim uslovima i okolnostima jednostavno savladati svoje negativne misli, ali je veoma važno da ih što pre zaustavite, jer što duže traje negativan razgovor koji vodite sami sa sobom, to se povećava mogućnost dolaska do ispoljavanja negativnih emocija, nakon toga do pada koncentracije, ubrzo zatim i motivacije i meč je za vas završem pre samoga kraja. Postoje mnogi načini kako da naučite da upravljate svojim mislima,  kao i tehnike držanja emocija pod kontrolom, a sve je to deo mentalnih treninga.

 

Bilo da ste igrač, roditelj ili trener i pronašli ste se u nekim delovima ovog bloga, znači da treba da radite na sebi i razvijate se kao ličnost kako biste pomogli i svom igraču i njegovom razvoju.

 

Mentalna priprema tenisera je neophodna i treba biti sastavni trenažni deo svakog igrača. Ukoliko igrač ne vlada svojim mislima i emocijama, ne može naučenu tehniku i taktiku ni sprovesti u delo.

 

 

Zato zakažite svoj prvi-uvodni razgovor odmah!

 

On je potpuno besplatan!

 

Svi mentalni treninzi se održavaju online preko aplikacije koja imam mogućnost korišćenja kamere!

 

+ 381 63 8 654 597 (Mob, Viber, Whats App...)

 

Više o mentalnoj pripremi tenisera možete pročitati ovde >>>>