Ljubica Jovanović Mental & Motivational Coach |
O meni |
Tenis koučing |
Koučing |
Radionice |
Blog |
Kontakt |
Saznajte više |
Prepoznaj prilike u meču i iskoristi ih!
Meč treba da počne. Ti se baš i ne osećaš sjajno, tlo pod nogama ti podrhtava, u glavi ti je haos. Plepliću se pitanja i podpitanja „ Kako ću igrati?“, „Hoću li uspeti da pobedim?“, „ Šta će reći tata, trener?“ pa onda pokušavaš sa naredbama „Ajde saberi se! Igraj, igraj samo!“ I meč je počeo. Srce lupa kao ludo, lopticu ne osećaš kao uobičajeno, noge su spore. Sve to ti odvraća pažnju od toga šta se dešava.
Zastani! Udahni duboko i polako izdahni! Fokusiraj se par sekundi između poena na svoje disanje! Dobro je! Rad srca se umirio! Hajde da vidimo šta ćemo sa tim mislima. Napravi plan igre, ukoliko to nisi već uradio pre početka meča (a nadam se da jesi). Ako jesi, podseti se na plan igre i fokusiraj se na to. Znaj da je i tvom protivniku slično, i on se tako oseća. Budi prvi koji je iskontrolisao svoje emocije i misli. Ohrabri sebe! Budi svestan šta se dešava na terenu! U toku meča će se desiti beskonačno puno prilika koje možeš iskoristiti u svoju korist. Započnimo sa nekoliko.
Prilike u toku gema
Kada god osvojiš poen u toku gema nemoj praviti predugu pauzu, samo kratku, dovoljnu da se pripremiš za naredni poen. Nakon dva uzastopno osvojena poena, opet kratka pauza. Posle trećeg osvojenog, pripremi sebe za gem ili brejk loptu i hrabro napred, bez dužih pauza između poena, samo onoliko koliko ti je potrebno da svoje prejake emocije smiriš i podsetiš sebe na plan igre. Kao što prenaglašene negativne emocije nisu dobre, tako isto i prenaglašene pozitivne emocije nisu dobre, obe ne dozvoljavaju da budeš u sadašnjosti i fokusiran na to šta se zaista dešava na terenu. Kada god osvajaš poene imaj na umu da u tvom protivniku raste sumnja, polako i nervoza, zato mu ne daj priliku da se sabere. Budi oprezan, ne brzaj, jer s druge strane to može biti kontra produktivno za tebe. Uzmi sasvim dovoljnu pauzu da sebe pripremiš za sledeći poen, samo bez predugog zadržavanja. I obrnuto! Kada god izgubiš poen, polako između poena. Nakon dva uzastopno izgubljena poena, iskoristi maksimalnu pauzu između. Smiri svoje emocije, iskoriguj svoje greške, iskoristi moć vizualizacije, preokreni negativne misli u pozitivne i napravi plan igre za naredni poen. Imaj na umu da se protivniku žuri da završi gem. Nemoj mu to dozvoliti! Sa dužom pauzom, sebe vrati u ravnotežu i ujedno ne dozvoli da protivnik uđe u ritam!
Prilike u toku seta
Neki rezultati, za koje najverovatnije nisi bio svestan, imaju veću dinamičku važnost. Tako postoje rezultati kada treba da napraviš duže pauze između gemova i kada treba da rekonstruišeš svoju taktiku. Kada gubiš 3-0 umesto da se fokusiraš na poraz i dozvoliš svojoj nervozi da te savlada, zastani. Smiri se korišćenjem tehnika disanja (one su najdelotvornije kada je neophodno da iskontrolišeš svoje emocije), ohrabri se i razmisli koji su to protivnikovi nedostaci, gde možeš da ga probiješ. Smisli novu taktiku, napravi novi plan igre i znaj da se protivniku može desiti da se opusti prerano, te je sada tvoja prilika da preokreneš rezultat. Kako ga budeš stizao, nemoj se radovati prerano, već stisni. U većini situacija, prilikom izjednačenja protivnik će krenuti da se nervira. Nemoj se sladiti time i opustiti, jer ako mu dozvoliš on se vrlo lako može vratiti u meč. Iskoristi i ovu priliku u svoju korist. Kada god uočiš da je protivnik u emotivnom i mentalnom rasulu, pravi kratke pauze između poena i gemova, budi svestan da će zbog svog mentalnog stanja brže grešiti, a ti budi strpljiv i pametan. Ne forsiraj, jer ako mu dozvoliš da osvoji par poena zaredom, vrlo lako se može vratiti u igru, a ti to ne želiš!
Rezultat 4-1 nikako nije rezultat za opuštanje, ali većina igrača upravo u ovom momentu se opušta i mislima odlazi u budućnost, u svojoj glavi on je već završio ovaj meč. Ali realnost je malo drugačija! Zato, sledeći put kada se nađeš pri ovom rezultatu, stisni i privedi set kraju. Isto tako, ako gubiš s ovim rezultatom, iskoristi momenat, jer ovo je još jedna prilika za preokret!!!
Mnogo je još prilika, koje ukoliko si smiren i fokusiran možeš sagledati i iskoristiti. Ukoliko dozvoliš da te savladaju nervoza, bes, frustracija, negativnost, bićeš laka meta protivniku! Samopouzdanje je takođe neophodan faktor! Uvek veruj u sebe! Ne dozvoli da protivnik vidi da si mentalno pao i može se desiti da on bude prvi koji će pući. Ukoliko se desi da si ipak naglo odreagovao, u redu je biti ljut, ali onda brzo umiri sebe. Jedna od glavnih razlika između profesionalaca i juniora je što profesionalci, ili barem većina njih, znaju da se između poena smire i da fokusirani započnu sledeći poen. Kod juniora, emotivno rastrojstvo zna trajati nekoliko poena, gemova, ponekad celi set ili meč. Budi ti taj koji je mentalno stabilniji i jači!
Mentalna priprema i razvoj kod tenisera treba započeti pre 14-te godine, a od 14-te treba biti sastavni deo trenažnog procesa. Taj period donosi mnoge prepreke, ali i mnogobrojne izazove, psihičke turbulencije, promene. Igrači se osećaju neshvaćeni, ali i nesnađeni. Kada biste zaista sagledali pravu sliku, shvatili biste da čak 90% igre čini mentalnu pripremu, jer od toga kako se igrač oseća, kako razmišlja, od nivoa samopouzdanja, koncentracije, odlučnosti, motivacije zavisi kako će igrati.
Unapredi svoju mentalnu snagu! Uvodni razgovor je besplatan! Zakaži ga odmah!!! |