Ljubica Jovanović

Mental & Motivational Coach

Резултат Ñлика за facebook logoРезултат Ñлика за instagram logo

O meni

Tenis koučing

Koučing

Radionice

Blog

Kontakt

Saznajte više

Saznajte više

Mentalna priprema pred meč

 

Bliži se turnir. Još dva dana. „Treninzi su bili dobri, u dobroj sam formi, znam.“

 

Još jedan dan. „Joj nadam se da mi neće odmah zapasti prvi nosioc. Valjda neću izgubiti odmah prvi meč.“

 

Pada veče. „Ujutru igram. Samo da ne izgubim.“ Vrteći se po krevetu ostaješ budan do kasno jer razmišljaš o sutrašnjem meču, o tome da li ćeš izgubiti i o tome kako moraš pobediti.

 

O istim ili sličnim stvarima razmišljaš sve do početka meča, a već sat-dva pre početka hvata te trema, nesigurnost u neki svoj udarac, nesigurnost u samoga sebe. Ponekad se desi i mučnina u stomaku, ubrzano lupanje srca, počinju noge da se tresu a tvoje misli se vrte u krug i usmerene samo na to da se nadaš da nećeš odmah izgubiti.

 

 

U većini slučajeva, igrači koji nepridaju dovoljno važnosti i mentalnoj pripremi pred meč suočavaju se sa ovakvim ili sličnim reakcija. Strah od nepoznatog, strah od neizvesnosti, strah od poraza, strah od kritika i šta će drugi ljudi misliti i reći...

 

Zato je veoma važno da pridajete isti značaj i mentalnoj pripremi, kao i fizičkoj.

 

Mentalna priprema pre meča počinje veče pred meč. Igrač mora biti svestan svojih prednosti i svojih sposobnosti i zapisati iste. Postaviti konkretne zadatke i plan igre. Ukoliko zna protivnika treba biti svestan i napisati i njegove prednosti i mane. Pre spavanja treba se odraditi vizualizacija koju započinjete smirivanjem tela i uma i vizualizacijom sebe i svojih par poena u meču koji vam predstoji. Vizualizacija je vrlo moćna tehnika koju koriste svi vrhunski sportisti kako bi mogli da prožive i kreiraju željeno stanje. Stvaranje mentalnih slika o događaju koji predstoji, daje osećaj dodatne smirenosti, spremnosti i povećava mogućnost da se ista stvar u stvarnosti i dogodi. Nakon ovakve vizualizacije, ujutru ćete biti naspavani, mirni, nakon lakog i lepog  sna. Nestaće sumnje, strahovi.

 

Od jutra pa sve do početka meča usmeravajte svoje misli u pravom pravcu.  A koji je to pravac? Pobeda  ili poraz su stvari koje ne možete kontrolisati, možete svojom igrom uticati na ishod, ali na sam rezultat nikako ne možete. Zato uvek imajte kraj sebe podsetnik svojih prednosti, sposobnosti i plan igre i misli usmerite u tom pravcu, kako ćete igrati, a ne šta ćete svojom igrom proizvesti.

 

Bodrite i ohrabrujte sebe! Dižite sebi samopouzdanje, ne hranite sumnju i strahove. Ponašajte se kao pobednik, kao neko ko je svoj plan igre već sproveo u delo. Jedna od tehnika podizanja samopouzdanja jeste da se već ponašate kao šampion, iako to još uvek niste.  Evo jedne vežbe koja će vam pomoći u tome. Koja su to tri vaša uzora? Napišite! A sada odgledajte par njihovih mečeva i posmatrajte njihov govor tela dok ulaze na teren, kako se ponašaju između poena, kako na klupi? Odaberite par stvari koje mogu biti prihvatljive za vas i uvodite to ponašanje u svoje mečeve korak po korak. Oni su vam uzori, onda krenite da se ponašate kao oni da biste jednog dana to i postali!

 

U slučaju treme ili prevelike uzbuđenosti pre početka meča, koristite razne tehnike disanja za smirivanje nervoze i opuštanja, ili sušajte neku muziku koju volite i pevajte u sebi. Ova dva alata su vrlo lako primenjiva. Poenta je savladati svoje emocije i biti rasterećen pogrešnog fokusa, a ukoliko se fokusirate na svoje disanje ili na muziku, ljudski um je tako kreiran da u jednom momentu može držati pažnju samo na jednu stvar, pa na ovaj način zaokupirajte um stvarima koje ga umiruju i stavljaju fokus na tu jednu stvar. Tehnike disanja za smirivanje su nešto za šta je potrebno uvežbavanje, ali ću vam sada dati jednu vrlo jednostavnu tehniku za otklanjanje stresa koju možete uvek i svugde primenjivati. Nađite u svom okruženju bilo kakav predmet kvadratnog ili eventualno pravougaonog oblika. Sto,  prozor, vrata, slika, tablice na automobilu... Sada započnite od gornjeg levog ugla da pogledom pratite gornju stranicu tog kvadrata i sve vreme udišite dok se pogledom krećete ka desnom uglu, prateći pravac kazaljke na satu. Usporite kretanje očiju i usaglasite ga sa udisajem. Kad stignete do gornjeg desnog ugla, prateći stranicu na dole izdišite i ovo radite usaglašeno, umereno. Kada stignete do donjeg desnog ugla, pratite donju stranicu dok polako uzimate vazduh sve do donjeg levog ugla. Levu stranicu sada pratite pogledom dok polako izdišete. Bilo bi idealno da vreme udisanja i izdisanja bude isto, da traje jednako. Ponovite nekoliko krugova, odnosno dišite prateći ivice kvadrata 2 do 5 minuta. Ukoliko želite da povećate efekat vežbe možete promeniti smer kretanja, prateći stranice suprotno kretanju kazaljki na satu.

 

 

 


        Početak starta meča je sve bliži i bliži, vi započinjete sa zagrevanjem tela, nakon toga, par minuta pre ulaska na teren biste trebali da
zagrejete i um sa kratkom vizualizacijom i za kraj sam ulazak na teren koji treba biti moćan, dominantan. Ovakvim načinom ulaska na teren dižete sebi samopouzdanje. Nemojte molim vas da ovo pomešate sa lažnim predstavljanjem sebe i svog samopouzdanja pred drugim ljudima, zato što ponašanje koje odiše samopouzdanjem može da osnaži vaša osećanja i ubeđenja. Ukoliko se ohrabrite i vaš govor tela postane samouveren, sigurno će i vaša osećanja i razmišljanja biti samouverena. Mozak veruje da se ponašate u skladu sa svojim ubeđenjem. Samopouzdanje je vidljivo i samim tim reaguje i na vašeg protivnika dajući mu sliku o vama da ste opasan protivnik i da mu predstoji ni malo lak posao, što i jeste jedna od namera ovakvog ulaska na teren.

 

U prethodnom tekstu dobili ste zaista lake i brzo primenjive tehnike kako da pomognete sebi u napetim i stresnim situacijama. Kada uspete da savladate svoje misli i emocije, tada će mečevi i turniri za vas predstavljati izazov, merilo vašeg napretka, uživanje u igranju tenisa, a ne nešto strašno, puno stresa, straha, neizvesnosti. Da biste to postigli, neophodno je da i mentalnoj pripremi posvetite istu pažnju kao i fizičkoj, jer tenis nisu samo puki udarci. Tenis je igra nadmudrivanja, a da biste mogli da nadmudrite igrački svog protivnika neophodno je da budete mentalno stabilni, smireni, sposobni da prepoznajete i stvarate prilike u meču i da ih iskoristite. Tenis je takođe igra u kojoj pobeđuje onaj ko manje greši, te je isto tako neophodno da naučite da se nosite sa svojim greškama, jer je sasvim normalno da pogrešite, izbacite lopticu u aut, zabijete u mrežu ili promašite zicer. Greške su sastavni deo igre, no ono što je važno jeste kako vi savlađujete te greške, koliko dugo ostajete „zarobljeni“ u tom prethodno poenu  u kome ste pogrešili, što je opet mentalna oblast koju tenis obuhvata. Pre nego što budete spremni da analizirate i koristite prilike u meču, pre nego što naučite da vladate svojim emocijama i mislima, neophodan je dobar start meča. Važno je ući potpuno fizički i mentalno spreman, a ne započeti meč nakon 3 izgubljena gema.

 

Više o mentanoj pripremi tenisera pročitajte ovde >>>>

 

4